29 Ocak 2020

Wing Tsun &Wing Chun

Wingtsun Hakkında

Kelime anlamı olarak Çince “bahar şarkısı” anlamına gelen WingTsun, yüzyıllar önce Çin’de ortaya çıkarak geliştirilen ve dünyaya yayılan bir savunma ve savaş sanatıdır. “Wing Chun”, “Vingçun”, “Beyaz Turna Boksu”, “Wing Tzun”, “Ving Tsun” ya da “Wing Tsung” gibi isimlerle de anılabilmektedir. Ip Man (Yip Man) ve öğrencisi Bruce Lee sayesinde geniş kitlelere ulaşmış ve dünyadaki bilinirliği artmıştır.

Dövüş tekniklerini ve refleksleri birleştiren bir özelliği WingTsun, sadece savunma sanatı değil, aynı zamanda beden ile ruhu aynı anda besleyen bir disiplindir. Klasik WingTsun’da herhangi bir silah veya alet olmaksızın sadece el, ayak ve vücut hareketleri ile savunma yapılmaktadır.

Bunun yanında Wing Tsun oldukça çok yönlü ve olabildiğince keyifli bir kişisel gelişim sanatıdır. Aynı zamanda temeli eşsiz ilkelerledonatılmış bir kişisel savunma sistemidir. Öyle ki, yüksek bir odaklanma sağlanması halinde, bedeni bilinçli olarak gerçek hayattaki bütün şartlara uyumlu hale getirmeyi amaçlamaktadır.

WingTsun’da rakibin-saldırganın enerjisini-gücünü-kuvvetini uygun teknikle, yine saldırganın aleyhine çevirebilmek, ileri bir dereceye gelmiş olmanın göstergesi olup “saldırganla bir bütün haline gelme”amacı güdülmektedir. Tamamen WingTsun’a özgü olan bu yaklaşım sayesinde bırakın kendi bedeniniz ve uzuvlarınızı, rakibin eli-kolu dahi size hizmet eder.

WingTsun öğrenen bir kişi, saldırganın teknik ve usulü ne olursa olsun öyle ahenkli ve kontrollü bir savunma yapar ki, saldırganın savurduğu yumruk, kendi suratında patlar. Böylesine ani ve seri bir savunma ve saldırı karşısında rakipte de bir şaşkınlık oluşacaktır. WingTsun öğrencisi, saldırganın her hamlesini müthiş bir dikkat ve yoğunlaşma (konsantrasyon) ile takip edecek ve açık bulduğu her zaman ve zemini karşı tepki ile cevaplayacaktır.

WingTsun yapan kişi, mümkün olduğunca tehlike ve beladan uzak durmayı, barışçıl olmayı, ancak kaçınılmaz olduğu durumlarda da kolaylıkla tehlikeyi bertaraf edecek şekilde teknik donanım ve özgüvene sahip olmayı esas alır. Dolayısıyla iyi WingTsun yapan kişi, bedenen ve ruhen güçlü olmayı, ancak davranış olarak da bir o kadar alçakgönüllü olmayı başaran kişidir.

WingTsun, şiddet karşıtı bir sanat olup “ne şiddet mağduru ol, ne de şiddet uygula” prensibini esas alır. Ancak çeşitli açılardan zayıflığı olan güçsüz insanların güçlülere ve haksız saldırılara karşı koyma aracıdır.